Tartalomjegyzék
Olajcsere: csereperiódus és ára
A motorolaj funkciója
A motorolaj autókhoz a súrlódás csökkentése és a szükségtelen teljesítménycsökkenés minimalizálása érdekében a motor különböző részeit kell kennie. A jól kenhető motor hatékonyabban égeti el az üzemanyagot, és ezért jobb teljesítményt nyújt. A kenés azonban csak egy feladat. A súrlódás csökkentésével a súrlódásnak kitett alkatrészek és felületek védelmet kapnak. A kopás mértéke minimálisra csökken, így az alkatrészek élettartama hosszabb lesz. A jó motorolaj megakadályozza a nem kívánt kémiai reakciókat is a motoralkatrészek felületén, például a korróziót. A korrodálódó alkatrészek jellemzően veszítenek a működőképességükből, és a motor károsanyag-kibocsátásának növekedéséhez vezetnek.
Még megfelelő olajjal sem lehet teljesen elkerülni a különböző alkatrészfelületek érintkezési pontjainál fellépő bizonyos fokú kopást (sőt, sok esetben nem is kívánatos). Ennek következtében részecskék szabadulnak fel. Az olaj gondoskodik arról, hogy ezek a részecskék olyan helyekre kerüljenek, ahol nem károsítják a motort. Ideális esetben a kenőanyag még a szennyeződéseket és lerakódásokat is feloldja. Hűtő funkciója is van, mivel az olaj elnyeli a motorban kialakuló súrlódási hőt. Enélkül a motor alkatrészei túlmelegednének, és nem tudnák megfelelően ellátni feladatukat. Egy jó motorolaj a fenti feladatokat mind ellátja.
Milyen gyakran kell olajat cserélni?
Az olajcsere-periódust általában kétféleképpen adják meg. A megtett kilométerektől vagy az időtartamtól függően. Egy átlagos gépkocsi esetében ez általában 15 000 km és 1 év. A jármű típusától és használatától függően azonban a különbség meglepően nagy lehet. Az ideális olajcsere-intervallum 5 000 és 100 000 km között van. Az, hogy az egyes autók esetében ez pontosan hova esik, a következő tényezőktől függ:
- A betöltött olaj mennyisége
- A kenőolaj minősége
- Városi vagy pályahasználat: a városi használat többszörösen nagyobb igénybevételnek teszi ki az olajat, mint a közúti használat állandó sebesség mellett.
- Vezetési stílus.
- Benzines, dízel, szívó vagy turbófeltöltős motorok: a dízelmotorok jobban szennyezik a kenőanyagot, a benzinmotorok pedig érzékenyebbek a magas fordulatszámon történő hőmérséklet-emelkedésre.
- Gyártási év: a régebbi dízelmodelleknél általában 5000 km után szükséges a csere, míg az újabb autóknál 15 000 km után.
Hogyan állapíthatom meg, hogy olajat kell cserélni?
Összegyűjtöttük a 10 leggyakoribb jelet, amely azt mutatja, hogy motorolaj cseréjére van szükség.
- Kopogó hang a motorból. Az olaj segíti a motor zavartalan működését. Ha az olaj elöregszik vagy hígul, a motor kopogó hangot ad ki a jármű mozgása közben.
- Szabálytalan olajtextúra. Ahogy az olaj a motoron keresztül mozog, szennyeződésrészecskéket gyűjt és sötétebbé válik. Ha tehát piszkos olajat észlel a olaj nívópálca autójához, itt az ideje az olaj cseréjének.
- Alacsony olajszint. Az olajcsere egyik előnye, hogy megóvja a motort a károsodástól. Ugyanerre úgy figyelhet, hogy amint alacsony olajszintet észlel, azonnal szervizeltetni kell a járművét.
- A figyelmeztető lámpák világítása. Ha az információs kijelzőn az "ellenőrizze a motort" lámpa világít, az jelzés lehet arra, hogy cseréltesse ki az olajat, mert a jármű olaja lehet, hogy nincs jó állapotban.
- Kipufogó füst. Ha füstöt észlel a jármű kipufogócsövéből, az azt jelenti, hogy az olaj alkalmatlanná vált a motor számára. Egy rutinszerű olajcsere megoldhatja a problémát.
- Rezgések üresjáratnál. Ha eljött az olajcsere ideje, rendellenes rezgéseket fog észlelni, különösen, ha a jármű üresjáratban jár.
- A szokásosnál hosszabb út. Ha a közelmúltban a szokásosnál több kilométert tett meg a járművével, akkor az olajat a szükségesnél hamarabb kell kicserélni.
- Problémák a sebességváltásnál. Ha problémákat tapasztal a sebességváltásnál, itt az ideje az olaj cseréjének.
- Ketyegő hang a motorból. Amikor a jármű elindul, az olaj szétoszlik a motorban. Ha az olaj szennyezett, a motornak időbe telik, mire beindul, és ketyegő hangot ad.
- Az olaj állagának megváltozása. Ha az olaj állaga joghurtszerű, akkor mindenképp cserélni kell.
Olajcsere ára - Mennyibe kerül az olajcsere
Sok autóvezető teszi fel magának a kérdést a következő szervizeléssel kapcsolatban: vajon mennyibe is kerül az olajcsere? A várható költségeket számos tényező befolyásolhatja, például:
- a felhasznált motorolaj ára, márkája és minősége
- az autó gyártmánya és típusa,
- a betöltött olaj mennyisége
- a munkavégzés díja.
Az olajcsere menete
Az olajcsere művelete könnyen elvégezhető, eléggé egyszerű feladat. Ha beszereztük a megfelelő motorolajat, a következő lépéseket követve végezhetjük el a cserét:
- Melegítsük fel a gépkocsi motorját az üzemi hőfokra.
- Csavarjuk ki az olajleeresztő csavart és várjuk meg, hogy kb. 10-15 perc időtartam alatt az autóból kifolyjon a fáradt motorolaj.
- Távolítsuk el a régi olajszűrőket autóhoz, és miután ezzel végeztünk, illesszük be a helyükre az újakat.
- Csavarjuk a helyére az olajleeresztő csavart.
- Töltsük fel a motort az előírt minőségű és mennyiségű új motorolajjal.
- Végezetül pedig győződjünk meg róla, hogy az összes alkatrészt és csavart megfelelően szereltük a helyére.
Hasznos videók ebben a témában:
Hogyan és miért kell ellenőrizni az olajat
TOP 5 hiba, amit egy csináld-magad olajcsere során elkövethet
TOP-termékek a témában: